Kaj je varoza?
Varozo (varoosis) povzroča zajedavska pršica varoja (Varroa destructor).
Na vseh stopnjah življenjskega ciklusa zajeda v čebelji družini. Sesa maščobno telo ličink in čebel, razmnožuje se le v čebelji zalegi. Varoja je tujerodni invazivni zajedavec; prešla je iz vzhodne medonosne čebele (Apis cerana) na zahodno medonosno čebelo (Apis mellifera) in se razširila po celotnem svetu. Od takrat je močno prizadela čebelarsko dejavnost ter povzroča ogromno gospodarsko škodo v čebelarstvu. Varoja je s spremljajočimi virusnimi okužbami glavni vzrok odmiranja čebeljih družin na globalni ravni. Preizkušenih je bilo veliko načinov zatiranja varoj, vendar nobena od obstoječih metod ne omogoča popolno uničenje parazita v napadeni čebelji družini. Zaradi njene izjemne prilagodljivosti in kompleksnosti je ni mogoče izkoreniniti, zato so vsa prizadevanja usmerjena v ohranjanje stopnje napadenosti pod pragom škodljivosti za čebeljo družino. Brez čebelarjevih ukrepov za zmanjšanje števila varoj v čebelji družini ta običajno v letu ali dveh propade.
Bolezen čebelje družine varozo povzroča zajedavska pršica varoja (Varroa destructor), ki se je iz Azije na zahod ter s tem tudi v Slovenijo razširila pred več kot 40 leti in po vsem svetu predstavlja enega največjih problemov v čebelarstvu. Varoje imajo izredno sposobnost razmnoževanja, zato se njihovo število v čebelji družini s prisotno čebeljo zalego povečuje eksponentno. Poleg tega imajo varoje številne lastnosti, ki jim omogočajo, da se v čebelji družini prikrijejo (kemična kamuflaža), manipulirajo z gostiteljem (izkoriščajo feromone v čebelji družini za orientacijo in premikanje) ter izčrpavajo ličinke in čebele zaradi sesanja maščobnega telesa.
Čebelje družine ob močnejši napadenosti z varojami opešajo, pridružijo se še okužbe z drugimi povzročitelji bolezni, predvsem virusi, kar vse skupaj brez ustreznega zdravljenja kmalu privede do popolnega propada družine, zato ta bolezen povzroča velike izgube čebeljih družin. Za zdravljenje varoze je v uporabi nekaj akaricidov, ki pa lahko puščajo ostanke v čebeljih pridelkih. Poleg tega lahko imajo ob neustrezni uporabi škodljiv vpliv na čebeljo družino, zato je zdravljenje varoze ob skrbi za neoporečne čebelje pridelke in ob upoštevanju dobrobiti čebelje družine eno najzahtevnejših opravil v čebelarstvu.
Zakaj spremljati podatke v aplikaciji?
Veterinarji VF NVI na osnovi dosedanjih izkušenj s terena vemo, da velik delež čebelarjev ne spremlja napadenosti z varojami v svojih čebeljih družinah in se pogosto zdravljenja loteva ob nepravem času oziroma ne uporabijo najprimernejšega zdravila.
Zakaj je potrebno poznati število varoj v čebeljih družinah?
Varoj v čebelji družini ni mogoče povsem uničiti, lahko le skrbimo, da se ne namnožijo preko praga škodljivosti za družino. Kdaj se število varoj nevarno približuje temu pragu, pa lahko ugotovimo le z rednim spremljanjem stopnje napadenosti čebeljih družin. Ker se število varoj v posameznih družinah lahko zelo razlikuje, je smiselno napadenost spremljati v vseh ali pa vsaj v čim večjem odstotku družin. Brez stalnega nadzora nad številom varoj v čebelji družini in brez izvajanja različnih načinov zmanjševanja števila varoj, ki vključujejo kombinacijo apitehničnih ukrepov in uporabe zdravil, kar poznamo pod nazivom 'integrirano zatiranje varoj', uspešno čebelarjenje ni mogoče.